preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Viktor Car Emin" Donji Andrijevci

Login
E-Dnevnik

Popis udžbenika

E-knjižnica

On-line katalog naše knjižnice

Novinarska skupina

Web stranica naše novinarske skupine.

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 21. 3. 2022.

Ukupno: 59040
Ovaj mjesec: 2716
Ovaj tjedan: 291
Danas: 21
Školska prehrana

Vremenska prognoza

http://www.graphicsgrotto.com/animatedgifs/cartoons/images/agcartoons5.gif

Nauči šah online

Šah uz školu po modelu Garryja Kasparova

Školsko zvono

http://leusd.ohs.schoolfusion.us/modules/groups/homepagefiles/cms/568565/Image/old_school_bell_ringing_hg_clr.gif

"Plastičnim čepovima do skupih lijekova"

Eko kutak

Juhuhu portal

http://www.travel-design.com/foto/onpage/Hrvatska127_Kartaparkoviprir.gif

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS_jmVrHUtGq7unO7_HQL25UN6x0FXJQ7DhjV1g4JYqX65-sx-4

Obiteljski kutak

http://hlapic.net/templates/hlapko/img/header_10.png

http://www.sretnodijete.net/themes/default/images/logo.jpg

http://www.sretnodijete.net/ads/adpeeps.php?bfunction=fetchad&uid=100000&cid=93947&aid=213&atype=1&bzone=default&bsize=160x160

http://www.hrabritelefon.hr/pic/184/207/original.jpg

http://www.sigurnijiinternet.hr/wp-content/uploads/2012/07/CSI-finalni-header-1-7.png

http://ss-industrijsko-obrtnicka-sb.skole.hr/upload/ss-industrijsko-obrtnicka-sb/images/static3/1322/Image/european_union.gif

Zabavni kutak
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Ljetno i zimsko računanje vremena
Autor: Josip Mažar, 27. 10. 2012.

Ljetno računanje vremena prvi je puta 1784. godine spomenuo Benjamin Franklin u jednom pismu urednicima lista Journal of Paris, no kako je bila riječ o šaljivom članku, nije jasno je li Franklin doista želio tako nešto predložiti Francuzima. Ovaj je sustav ozbiljno predložio William Willett u članku „Waste of Daylight“ (Gubitak dnevnog svjetla), objavljenom 1907. godine, ali nije uspio uvjeriti britansku vladu da ga prihvati, unatoč nemalom lobiranju.

Zamisao o ljetnom računanju vremena prvi je put ostvarena u Njemačkoj za Prvog svjetskog rata, od 30. travnja do 1. listopada 1916. godine. Ubrzo je taj primjer slijedila i Velika Britanija, od 21. svibnja do 1. listopada 1916. godine.


Zašto je to sve bilo potrebno?

Govorilo se o energetskim, ekonomskim, zdravstvenim dobicima, pa čak i u smislu borbe protiv kriminala. No, te su teorije u stoljeću koje je uslijedilo padale kao komadići domina.
Ipak, tek se lani od svih europskih zemalja prva za prekid trenda započetog za vrijeme velikog rata odlučila Rusija,. Slijedila ju je i buntovna Bjelorusija, dok Island nikad nije pratio trendove pa tako nije ni ovaj. Oni su "zabetonirani" u vremenu mjerenom po Greenwichu.

Struja

Prva zabluda bila je da će se pomicanjem vremena štedjeti energija zbog većeg korištenja dnevnoga svjetla. No, brojna su istraživanja to opovrgnula: ili nije bilo ušteda ili su one bile zanemarive.
Američko ministarstvo transporta je to zaključilo 1975. godine, zabilježena je veća potrošnja i u Zapadnoj Australiji u ljeto 2006. godine, u Japanu su došli do zaključka o većoj potrošnju 2007. godine.
Mjerenje u američkoj državi Indiana pokazalo je da ih je pomicanje vremena koštalo 10 do 14 milijuna dolara više godišnje kroz potrošnju struje.
Iznimka je istraživanje Američkog ministarstva energije (DOA) koje je 2008. godine zaključilo da je godinu dana ranije ušteđeno pola postotka energije zahvaljujući pomicanju sata, no tu nisu mjerili sve mjesece u godini niti su uzimali u obzir druga goriva.

Gorivo

Neke studije, naime, pokazuju da se zbog ljetnog vremena troši više motornih goriva, iako su stručnjaci garantirali da se time štedi 1 posto na potrošnji goriva. DOA je, pak, pokazala da potrošnja nije nimalo pod utjecajem pomicanja sata.


 

Promet

Još jedan je mit bio da će pomicanje sata pridonijeti sigurnosti u prometu, jer će vozači voziti više danju. No, ispostavilo se da gubitak jednog sata sna u proljeće ima trenutačan efekt na vozače - lakše stradavaju u prometu, objavljeno je u Američkom časopisu za javno zdravstvo 1995. godine.
 

Radno mjesto

A i ako stignu do posla, veće su šanse da će se radnici ondje ozlijediti kada izgube sat sna! To je zaključak studije Sveučilišta u Alabami u Birminghamu iz 2009. godine. To se nije uspjelo nadomjestiti prednostima povećanog upijanja vitamina D izlaganjem suncu u "višku" sunčanih sati.
 

Ekonomski učinci

Kada se pogledaju sektori protivnika i zagovornika pomicanja vremena, zagovarali su ga trgovci, a ponajprije oni sa sportskom opremom. Više sunčanih sati znači da su ljudi dulje u trgovinama, ali i da se više rekreiraju.

Protivnici su bili vlasnici kina, koji su bilježili manju posjetu, ali i poljoprivrednici čiji je rad vezan za izlaske i zalaske sunca više nego za "stanje" na satu. Najviše su se bunili mljekari zato što krave znaju izgubiti dio mlijeka kada se ne poštuje strog dnevni ritam i njihov unutarnji sat.

Također, oštri protivnici su i radnici u transportu. Hrvatske željeznice, recimo, u vrijeme pomicanja sata zaustavljaju svoje vlakove sat vremena.

Velike štete prouzročilo je pomicanje sata u Njemačkoj kada je 1993. godine kompjuterski sistem u tvornici čelika hladio taljenu masu sat vremena kraće nego što je trebao, prije njegova izlijevanja.No, po nekim procjenama, koje su osporavane kao i sve ostale prednosti i mane pomicanja sata, SAD gubi do milijardu dolara da bi prilagodio računalne sustave i da bi se na razne druge načine pripremio za ovu izmjenu.Zdravlje
Zbog promjena na satovima zabilježeno je da su stradali i pojedini pacijenti priključeni na aparate u bolnicama, prema Wikipediji.

No, ono što je Ruse nagnalo da prekinu s praksom mijenjanja vremena jest - depresija i konfuzija među stanovnicima koji osjećaju kao da im je ukradeno vrijeme kada im se sat pomakne.

izvor: net.hr





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju